
Krótka historia elfich ogrodów:
Elfie ogrody wywodzą się z pradawnych legend północnych krain, gdzie według mitów zamieszkiwały istoty światła — elfy.
Te eteryczne, harmonijne stworzenia żyły w symbiozie z naturą, a ich ogrody nie były tylko miejscem estetycznym, ale również przestrzenią mocy, medytacji i uzdrawiania.
Wierzono, że zakładając elfie ogrody w świecie ludzi, można przyciągnąć spokój, równowagę oraz błogosławieństwo dawnych istot przyrody.
Z biegiem czasu, idea elfich ogrodów została zaadaptowana do ogrodnictwa artystycznego — jako forma ogrodu inspirowanego mitologią, poezją i dziką naturą, łączącego dzikość z delikatnością.
Jak założyć Elfi Ogród?
* Po pierwsze wybierz zaciszne miejsce w ogrodzie lub na balkonie. Najlepiej aby było półcieniste, lub usytuowane w kąciku w którym rośliny mogą rosnąć swobodnie. Idealnie, jeśli w pobliżu znajduje się naturalne źródło wody (strumień, oczko wodne), jeśli nie możesz takie stworzyć ustawiając małą fontannę lub tworząc mini oczko wodne.
* Kolejnym krokiem jest stworzenie planu takiego zakątka. Elfie ogrody są swobodne, asymetryczne, ale pełne przemyślanych detali. Unikaj prostych linii i wyraźnych granic — zastąp je wijącymi się ścieżkami, mchem i kamieniami. Inspiruj się naturalnym runem leśnym i jego nieregularnością, a jednocześnie harmonią.
* Zdecyduj, jakie rośliny chcesz posadzić w elfim zakątku. Wybierz gatunki, które sprawiają wrażenie magicznych, eterycznych lub dziko rosnących.
Przykładowy układ Elfiego zakątka w ogrodzie:
Przykładowe rośliny bliskie elfim serduszkom to:
Mchy i paprocie – mogą tworzyć w Twoim elfim ogródku miękkie dywany i ciche zakątki.
Dzwonki, konwalie, fiołki leśne – lekkie, dzwoniące kwiaty, w których towarzystwie elfy uwielbiają spędzać czas, spijać rosę i nektar z ich kielichów.
Hosty i brunery – to liściaste akcenty cienia w takim magicznym zakątku. Elfy utrudzone całym dniem pląsania wśród kwiatów i wyprowadzaniem na spacery mrówek i pasikoników chętnie odpoczywają w cieniu liści tych roślin.
Wiciokrzew, bluszcz, powojniki – rośliny pnące, nadające tajemniczości i wijące się wokół elfich domostw. Zabezpieczają elfią wioskę przed nieprzychylnymi spojrzeniami i dają do niej dostęp wyłącznie ludziom o dobrym sercu i czystych intencjach.
Lawenda, szałwia, melisa – to zioła o magicznej mocy przyciągające motyle i wróżki :)
* Kolejnym ważnym etapem w kreowaniu Ogrodu Elfów jest odpowiedni dobór elementów dekoracyjnych. Małe kamienne kręgi, miniaturowe mostki, domki elfów, ścieżki z mchu, latarenki i łańcuchy solarne to idealne uzupełnienie całej aranżacji. Całość mogą dopełnić ceramiczne lub solarne grzybki.
Innymi elementami dekoracyjnymi mogą okazać się:
* Lampiony solarne lub szklane kule
* Lustro wtopione w zieleń jako „portal” do elfiego świata
* Pieńki, na których można usiąść lub które służą za podesty dla roślin
* Figurki wróżek, elfów, skrzatów i innych magicznych istot
Elfie ogrody nie wymagają intensywnej pielęgnacji — im bardziej naturalnie, tym lepiej.
Wystarczy od czasu do czasu oczyścić ścieżki, przyciąć rośliny i dbać o wilgotność gleby.
Nigdy jednak nie wolno zapominać o docenieniu pracy i zaangażowania mieszkających u nas Elfów.
Pamiętaj aby odnosić się do nich z szacunkiem.
Podziel się z nimi czymś do picia - postaw kieliszek dobrego soku owocowego u wejścia do elfiego ogrodu.
Pamiętaj też, że Elfy uwielbiają wszystko co słodkie :) możesz im zatem postawić przed domkiem tależyk z ulubionym ciastkiem lub lodami :)
Wskazówka duchowa:
Zakładając elfie ogrody, nie zapomnij o intencji.
Zasiej pierwsze nasiona z myślą o pokoju, harmonii i otwarciu się na piękno ukryte w naturze.
To ogród, który rośnie sercem, nie tylko ręką.