Rzeźby Kientyczne w aranżacji ogrodów
Rzeźby Kientyczne w aranżacji ogrodów

Jednym z kluczowych trendów w projektowaniu ogrodów z wykorzystaniem rzeźb kinetycznych jest stosowanie zrównoważonych materiałów. Wielu projektantów ogrodów decyduje się teraz na włączenie rzeźb kinetycznych wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu np. ze starych części rowerowych lub trwałych materiałów takich, jak metal, kamień. Rzeźby Kinetyczne w zależności od materiału, z którego są wykonane i ze swojej formy podkreślają unikalny charakter zielonej przystani i są eklektycznym lub nowoczesnym akcentem do ogrodu.

 

Innym trendem w projektowaniu ogrodów z wykorzystaniem rzeźb kinetycznych jest wykorzystanie elementów wodnych. Fontanny, wodospady i inne wodne formy to też rzeźby kinetyczne. Ich wykorzystanie w ogrodzie to świetny sposób na dodanie ruchu i dźwięku do zielonych przestrzeni. Wodne rzeźby kinetyczne są szczególnie skuteczne, gdy są umieszczone w naturalnym otoczeniu, w pobliżu naturalnego stawu lub strumienia.

 

Dodatkowo projektanci ogrodów wykorzystują rzeźby kinetyczne do tworzenia interaktywnych doświadczeń dla odwiedzających. Na przykład, w niektórych ogrodach można znaleźć gigantyczne dzwonki wiatrowe lub ogromne kalejdoskopy, z którymi odwiedzający mogą wejść w interakcję, tworząc unikalne i niezapomniane doświadczenie.

 

Ogólnie rzecz biorąc, projektowanie ogrodów z wykorzystaniem rzeźb kinetycznych jest trendem, który będzie się utrzymywał. Z uwagi na zrównoważony rozwój, naturalne piękno i interaktywne doświadczenia, nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej projektantów ogrodów włącza te zabawne i nietuzinkowe rzeźby do swoich projektów.

 

Przykładami wykorzystania rzeźb kinetycznych w aranżacji ogrodów mogą być realizacje z całego świata.

W Tremenheere Sculpture Gardens w Kornwalii, w Wielkiej Brytanii, znajduje się kolekcja rzeźb kinetycznych autorstwa znanego artysty Davida Kempa. Rzeźby są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i są zaprojektowane tak, aby poruszały się w odpowiedzi na wiatr i żywioły.

 

Ogrody botaniczne Coastal Maine w Boothbay, Maine, USA, posiadają ogród rzeźb kinetycznych, w którym znajdują się wielkoskalowe rzeźby poruszające się w odpowiedzi na wiatr. Odwiedzający mogą podziwiać dźwięki i ruch rzeźb podczas zwiedzania ogrodu.

 

Konserwatorium Phipps i Ogród Botaniczny w Pittsburghu, Pensylwania, USA, posiada ogród rzeźb, w którym znajdują się różne rzeźby kinetyczne, w tym seria dużych, kolorowych kurantów wiatrowych, które poruszając się na wietrze wydają kojące dźwięki.

 

Projekt Eden w Kornwalii w Wielkiej Brytanii posiada duży ogród, w którym znajduje się wiele rzeźb kinetycznych, w tym gigantyczna rzeźba "Seed", która porusza się w odpowiedzi na wiatr i seria kolorowych rzeźb "Helix", które tworzą hipnotyzujący efekt wizualny.

 

Ogród botaniczny w Chicago w stanie Illinois (USA) posiada ogród rzeźb kinetycznych, w którym znajduje się kolekcja rzeźb zaprojektowanych przez artystę George'a Sherwooda. Rzeźby wykonane są ze stali nierdzewnej i zostały zaprojektowane tak, aby odbijały i załamywały światło, gdy poruszają się na wietrze.

 

W Polsce przykładem wykorzystanie rzeźby kinetycznej w przestrzeni publicznej może być ławica srebrnych rybek umieszczona na brzegu Parsęty w Kołobrzegu. 

pixel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl