Oświetlenie solarne w przydomowym ogrodzie
Oświetlenie solarne w przydomowym ogrodzie

Nie można też zapomnieć o kontroli stanu oświetlenia ogrodowego. W przypadku instalacji zasilanej sieciowo, warto upewnić się, że okablowanie i oprawy oświetleniowe nie zostały uszkodzone podczas zimy. Mrozy lub aktywność gryzoni mogą spowodować uszkodzenia, które w rezultacie mogą wymagać rozkopania ogrodu w celu naprawy usterek.

 

Technologia solarna w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie, które pozwala uniknąć wielu problemów związanych z tradycyjnym oświetleniem.

 

Przede wszystkim tworzy ona nastrojowe oświetlenie, które dodaje niepowtarzalnej atmosfery.

 

Odpowiednie zaaranżowanie oświetlenia solarnego pozwala na nowatorskie podejście do projektowania ogrodu.

 

Najczęściej spotykane są lampy solarne w postaci sztyc wbijanych w ziemię.

Niskie modele świetnie sprawdzają się w wyznaczaniu ścieżek, natomiast wyższe stanowią atrakcyjną dekorację kwietników lub ozdobnych traw.

 

Aby jednak stworzyć prawdziwie magiczny nastrój w wieczornym ogrodzie, warto myśleć trójwymiarowo.

 

Jeżeli w ogrodzie znajdują się krzewy lub drzewa, które mogą przełamać trawnikowy monopol na światło, warto je wykorzystać.

Umieszczając solarne łańcuchy świetlne na różnego rodzaju nasadzeniach, można "wyciągnąć" oświetlenie na wyższy poziom.

LED-owy łańcuch solarny można opleść ciasno wokół pnia drzewa lub luźno rzucić na krzew.

Po zapadnięciu zmroku takie oświetlenie sprawia, że ogród wydaje się większy, podkreślając nie tylko płaską powierzchnię trawnika, ale również urokliwe zakątki.

 

 

Podświetlanie nasadzeń od dołu to kolejny ciekawy pomysł.

Reflektory o różnym zasięgu wiązki światła i intensywności świecenia można skierować do góry, np. na świerk lub jaśmin, które zyskają na wizualnej atrakcyjności.

Reflektory, dające światło kierunkowe, można również wykorzystać do oświetlenia oczka wodnego. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo użytkowników ogrodu po zmroku, a odbite od tafli wody światło doda ogrodowi magicznego uroku.

 

Wypiętrzenie oświetlenia można osiągnąć również za pomocą wbitych w ziemię stelaży do lamp ogrodowych.

Wysokie, czasem nawet dwumetrowe stelaże stanowią doskonałą bazę dla latarń ogrodowych, które w mroku zaświecą migotliwym, bursztynowym światłem przypominającym światło prawdziwej świecy.

 

Dekorowanie altany światłem to kolejny sposób na urozmaicenie wieczornych spotkań.

Można postawić na stole solarną lampę stołową lub użyć różnego rodzaju solarne łańcuchy świetlne, które położone na stole lub włożone do szklanego wazonu będą funkcjonalną dekoracją.

Popularne są również LED-owe łańcuchy świetlne w formie żarówek, które można rozpiąć na altanie, między drzewami lub na ogrodzeniu, tworząc granice działki.

 

Kinkiety solarne to świetny sposób na oświetlenie altan i nadanie ogrodowi wieczornego uroku bez potrzeby prowadzenia kabli zasilających.

Wbudowany panel solarny zapala lampę automatycznie po zmroku. Kinkiety te można zamontować przy wejściu do domu lub na drewnianym płocie, uatrakcyjniając wygląd wieczornego ogrodu.

 

 

Każde z tych rozwiązań, które pozwala wprowadzić oświetlenie na wyższy poziom, sprawi, że ogród zyska na wieczornej tajemniczości.

 

Lampy solarne zapewniają po zmroku od około sześciu do nawet dwudziestu godzin pracy, dzięki czemu ogród będzie spowity delikatną łuną nastrojowego światła.

 

Warto zaprosić ten blask do swojego wieczornego ogrodu.

pixel do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl